Nedonošená, maličkatá miminka

 

Zde jsou slova jedné maminky nedonošeného dítěte, která vystihují vše:

 

„ Přeji všem maminkám, které potká něco podobného, aby vydržely! Aby byly silné a připravené ustát a přijmout vše, co se stane. A aby milovaly své děti a nikdy nezahořkly, ať už jsou jejich děti jakékoliv. Taky aby své děti nikdy nepoměřovaly s jinými dětmi, protože v těchto případech více než v jiných platí pravidlo individualismu. Neočekávejte mnoho a dostanete více, než si teď myslíte. 
Ještě jednou přeji všem hodně síly a krásné úsměvy na rtech vašich milovaných ratolestí.“

 

Rádi bychom se také věnovali maličkatým , nedonošeným miminkům, která potřebují trochu odlišnou - speciální péči.

Tito mimísci mají při narození váhu do cca 2,5 kg a  narodí se ve 24.-37. týdnu těhotenství.  Většina z nich po narození potřebuje péči na intermediálním oddělení, kde se jiim maximálně věnuje tým odborníků. 

Pokud to dovolí zázemí nemocnice, tak je hospitalizovaná i maminka dítěte, která celodenně navštěvuje svoje miminko u inkubátoru a zaučuje se  s pomocí sestřiček  v péči o miminko. 

 

Narozením nedonošených miminek začíná pro maminku koloběh stresujících zážitků. Většinou se maminka na takovou situaci  nemůže dostatečně připravit.

Je vhozena do nestálé vody, kdy neví, jaký bude následující den. Někdy boj o malé zlepšení zdravotního stavu miminka vystresuje maminku i celou rodinu .

Hospitalizace může trvat dlohodobě- i několik týdnů až měsíců.

 

Foto: miminka v nemocnici:

 

Foto: Krmení miminka                                                    

  

   

 

Milá Lenko,

      chtěla bych Ti touto cestou poděkovat za pomoc a podporu v prvních těžkých chvílích, kdy se nám narodila naše malinkatá holčička Terezka. Na problémy s kojením jsem nebyla vůbec připravená, protože první holčičku jsem bez problémů odkojila skoro do dvou let.

Terezka byla sice narozena skoro v termínu 38+5, ale vhledem k mému těžkému průběhu těhotenství  a dovolím si říct i lehkovážnému přístupu lékařů k mému zdravotnímu stavu, se narodila těžce hypotrofická, vážila jen 1960g. Špatná výživa přes placentu, preeklampsie a ostatní problémy v těhotenství vykonaly své a po narození holčičky jsme se s tím museli nějak vypořádat. Na neonatologii lékařky i sestry denně odvádějí nadlidské výkony a dostaly nás zde za 17dní pobytu z nejhoršího, neustále nám klesala glykémie a holčička by jen spala a nepapala. Po větší část pobytu v nemocnici U Apolináře byla v inkubátoru a s infuzí, s režimem krmení po 2hodinách. Když už se mi podařilo vždy odsávat požadovanou dávku tak nám tzv. „zvedli normu“. Po návratu domů kolotoč pokračoval, Terezka ode mě nechtěla pít, takže bylo nutné odsávat, krmit přes stříkačku a později přes speciální lahvičku od Medely, mezitím odsávat, přikládat Terezku a doufat, že se to zlomí a kojení nám půjde. Celých prvních 7 týdnů byla holčička samý neutišitelný pláč, naštěstí mám už jednu čtyřletou a tedy vím, že každý dětský pláč jednou skončí. V sedmi týdnech opravdu došlo k průlomu a Terezka začala pomalu s kojením a zároveň se i začala zklidňovat. Dnes ve čtyřech měsících jí plně kojím a má 5kg, je klidná a usměvavá pohodářka a to i přesto, že nám některé zdravotní komplikace přetrvaly.

Lenko Tobě tedy děkuju, jednak za odborné rady, zapůjčené pomůcky už v prvních dnech do porodnice a později domů (odsavačka, lahvičky, kojící polštář, váha ……..) a zároveň za Tvojí vždy dobrou náladu a neutuchající optimismus, kdy jsi po celou dobu říkala, že nemáme žádný problém, že nám kojení půjde, jen co holčička zesílí a bude mít 3kg a odezní žloutenka,. No řekla bych, že jsi se trefila úplně přesně. Přesto, že jsme už 12 let sousedky, nikdy jsem přesně nevěděla co všechno Tvá práce obnáší a jak vše dokážeš zvládat a nadhledem, i když Ti osud také nenadělil zrovna lehkou cestu životem.

Děkujeme. Radka a Terezka.

 

 
KOJENÍ PŘEDČASNĚ NAROZENÝCH DĚTÍ

Kojení, i když s předčasně narozeným miminkem může být složitější, je jedna z nejlepších věcí, kterou můžete pro své malé miminko udělat. Kojení poskytuje ideální výživu pro nedonošené miminko, protože složení mateřského mléka se automaticky přizpůsobuje potřebám vašeho dítěte. Mateřské mléko obsahuje správné množství kalorií, mastných kyselin, vitamínů, bílkovin pro vaše nedonošené dítě. Je lépe stravitelné než umělá výživa, což je důležité pro zažívací systém nedonošených dětí, který ještě není tak vyvinutý jako u donošených novorozenců. Mateřské mléko obsahuje výživné komponenty, stejně jako látky, které pomáhají dítěti bojovat s infekcí. Ve skutečnosti 80% buněk v mateřském mléce jsou makrofágy, což jsou buňky, které pomáhají v boji proti virům a infekcím. Jsou obzvláště důležité pro vaše předčasně narozené miminko, které čelí kvůli nezralému imunitnímu systému většímu riziku infekce.

Při kojení se stabilizuje dýchání, zásobování kyslíkem a srdeční funkce. V prvních dnech pomáhá mlezivo k rychlejšímu vyloučení smolky, čímž lze v mnoha případech zabránit novorozenecké žloutence (hyperbilirubinénii) nebo ji zmírnit, což je pro předčasně narozené nebo nemocné dítě ještě důležitější než pro zdravé.

 

Než začnete kojit

Pokud se dítě narodí předčasně, nemusí být schopno kojení ihned. Nedonošené děti jsou zpravidla zpočátku krmeny přes nasogastrickou sondu, zvláště pokud se narodí před 33. týdnem gestačního stáří. Mimika, dokud nedosáhnou 32.-33. gestačního stáří, ještě nemají vyvinutý sací a polykací reflex, které jsou potřebné pro kojení,. Existuje několik věcí které můžete udělat a pomoci tak vašemu dítěti se nejlépe připravit na kojení. Také vám hodně mohou pomoci laktační poradci a zdravotnický personál v nemocnicích, se kterými se můžete poradit v otázkách kojení vašeho miminka.
 


Dotýkejte se hodně svého dítěte. Mnoho nemocnic podporuje klokánkování. Než své miminko budete moci klokánkovat, musí být dostatečně stabilní – musí buď dýchat samo nebo mít minimální ventilační podporu, musí být schopno udržet si fyziologickou srdeční frekvenci, saturaci a tělesnou teplotu, zatímco je chováno - klokánkováno. Klokánkování je typ péče – kůže na kůži – který pomáhá matce a dítěti vytvořit si vzájemné pouto a zároveň pomáhá v přípravě ke kojení a poskytuje i další zdravotní výhody pro nedonošené děti.
 


Odsávání mateřského mléka: i když nebudete moci pravděpodobně hned vaše dítě kojit, můžete mu poskytovat své mateřské mléko, které budete odsávat a nosit svému dítěti. Odsávání je pro vás velmi důležité, protože vaše dítě ještě nemůže mateřské mléko sát a stimulovat tak vaše tělo k produkci mléka. Prvních několik týdnů po porodu je rozhodujících pro spouštění laktace. Jelikož se vaše dítě ještě není schopno přisát k prsu, budete muset stimulovat tvorbu mléka pravidelným odsáváním. Nemocnice vás může zpravidla zapůjčit nemocniční odsávačku, která je pro vaše potřeby nejvýhodnější, ale můžete si také zakoupit svou odsávačku – elektrickou (pozn. vhodná je např. Medela).
     


Odsávání MM
Uchovejte vše, co odsajete, nezáleží na množství!!! Při prvním odsávání můžete odsát pouze velmi malé množství nažloutlé tekutiny. Může se to zdát jako velmi malé množství, a můžete se ptát, zda stojí za to, jej vůbec uchovávat. Určitě ano. Jedná se o mlezivo, které je velmi důležité pro vaše miminko, protože je velmi bohaté na sacharidy, bílkoviny a ochranné látky. Během prvních krmení vaše dítě nebude potřebovat mnoho mléka, takže každá kapka mleziva je potřebná a důležitá.
 


Odsávejte pravidelně
Protože je vaše nedonošené miminko tak malé, může se vám zdát, že není těžké uspokojit jeho potřeby odstříkaný mlékem. Díky tomu můžete být v pokušení neodsávat mléko tak často. Je třeba odsávat mléko každé 3-4 hodiny, i když odsáváte více mléka než potřebuje vaše dítě. Vždy můžete mléko, které je nadbytečné, zmrazit a uchovat na pozdější dobu. Odsávejte tedy zhruba každé 3 hodiny po dobu 10-15 minut při použití dvojité elektrické odsávačky. V noci můžete mít intervaly trochu delší, ale ne delší než 5 hodin. V ideálním případě by mělo odsávání napodobit harmonogram kojení dítěte, takže jakmile bude dítě kojeno z prsu, vaše tělo již je připraveno sladit se s potřebami dítěte. Je důležité odsávat mléko často, protože je pak tělo stimulováno k další produkci mléka. Nedonošené děti mohou sát slaběji a nemusí sát tak efektivně jako donošené děti. Odsávání vám pomůže vytvořit „zásoby mléka“ na pozdější dobu.
 



Pijte hodě vody
Vypijte velkou sklenici vody asi hodinu před plánovaným odsáváním. Můžete si sklenici vody také nechat v blízkosti během odsávání, protože odsávání způsobuje, že můžete dostat žízeň a budete potřebovat doplnit tekutiny.



Masáž prsou před odsáváním
Masírujte svá prsa před odsáváním, pomůže vám to tak odsát více mléka. Také zkuste masírovat svá prsa, když jste na chvíli přerušily odsávání z důvodu pocitu, že už nemáte žádné mléko. Přerušení odsávání, masáž prsou a další odsávání způsobí to, že odsajete více mléka pro vaše dítě.

 

Kojení nedonošeného miminka


Jakmile bude vaše dítě dostatečně silné, můžete začít s kojením. Můžete jej začít přikládat k prsům, které může zpočátku jen olizovat, později bude chvilku zkoušet sát, než začne polykat větší množství mléka. Nedonošené děti potřebují ke kojení více času než donošené děti. Krmení může trvat 40 minut až hodinu. Jestliže dítě odmítá sát nebo usíná, přerušte kojení a zkuste to později. Pokud vám kojení nepůjde, neváhejte kontaktovat svou laktační poradkyni, která vám pomůže s kojením vaše miminka. Vaše dítě nemusí sát dostatečně, aby vyprázdnilo vaše prsa – proto je dobré odsát ještě po kojení vaše prsa, aby jste se ujistily, že v nich již žádné mléko nezbývá. Nedonošená miminka mohou sát během kojení pouze z jednoho prsu. Je to zcela běžné a není to nic, čím by jste se měly znepokojovat. Potom je dobré odsát mléko z prsu, ze kterého dítě nepilo.

 

Krmení- dokrmování  miminka

 

Jestli miminko není schopné vypít z prsou celou dávku mlíčka , tak je potřeba miminko dokrmit různými způsoby. Je to velice důležité k dalšímu zdokonalování svalů potřebných ke kojení.  Můžeme dokrmovat alternativně : přes stříkačku, sondou. Nebo speciálními savičkami určné pro nedonošené nabo slabě sající miminka.

 

    

                 Stříkačka                         Calma                               Calmita Advanced             Calmita Starter                     

  

                 SoftCup                                  BabyCup                               Suplementor

 

 


Uchování mateřského mléka



1. krátkodobě v lednici. Toto uskladnění je vhodné k přímé spotřebě do 24 - 48  hodin. Jednotlivé dávky můžete slít po vychlazení. Mléko se potom na správnou teplotu ohřeje v ohřívačce nebo ve vodní lázni. Pokud se při chlazení na stěnách lahvičky udělají sedliny, stačí protřepat.


2. dlouhodobě v mrazáku při –18°C. Takto uskladněné mléko by se mělo spotřebovat nejlépe do 3 měsíců, i když někde se dočtete i do 6 měsíců. Skladovat ho můžete v kojeneckých lahvičkách, sterilních pytlících k tomu určených, ve skleničkách od přesnídávek, atd. Je nutno dbát na hygienu při uskladňování. Nádobka nesmí být plná, aby při zmrazování nepraskla. Pokud odstříkáváte mléko v malém množství, můžete čerstvé mléko po vychlazení přilít k tomu již zmrazenému. Nádobky označte datem, abyste věděli, kdy je nutno ho spotřebovat. Mléko rozmrazte buď při pokojové teplotě anebo ve vodní lázni. Ne v mikrovlnné troubě - tu nikdy nepoužívat k rozmrazení, pasterizaci či ohřívání mléka (důvody: nerovnoměrné rozložení teplot, po 50 sekundách ohřevu rozdíl 10°C mezi nejchladnějším a nejteplejším místem, rozmrazováním v mikrovlnné troubě se snižuje vit. C, při ohřívání klesá lyzozym a IgA). Mléko spotřebujte co nejdříve, nejdéle do 24 hodin po vyjmutí z mrazáku a nikdy znovu nezmrazujte. Nedopité dávky znovu nepodávejte. Nádobky či pytlíky na uskladnění koupíte například u firem Medela nebo Avent. Můžete použít i vyvařené lahvičky od přesnídávek.


 

Video:  

Osudy předčasně narozených dětí:

 

tn.nova.cz/clanek/vikend/vikendove-prazdniny-osudy-predcasne-narozenych-deti.html

 

  Planeta věda- Předčasně narozené děti:

 

www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10095530301-planeta-veda/207411058200011/

 

Široká škála informací pro rodiče předčasně narozených miminek je na stránkách - Nedonošenci: 

 

nedonosenci.blogspot.cz/ 

www.medela.cz ( v sekci - dobré vědět)

 

Vývoj řeči u nedonošených miminek:

 

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1148499747-sama-doma/212562220600159/obsah/234643-vyvoj-reci-mgr-irena-sachova/

 

Příběhy (články ) maminek předčasně narozených miminek - Modrý koník

 

www.modrykonik.cz/kojeni-predcasne-narozenych-deti//